Çift tel muhabbeti

mackali61

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
ben yeni başladım kemençeye kursa da henüz gitmiyorum kendi kendime parçalar çalabiliyorum ama bunları tek tel de çalıyorum yani çift tele sürmüyorum çalarken çift tele sürmem gerekiyor mu mesela onur atmaca aramayın sormayın şarkısını çalarken çift tel mi çalmam gerekiyor.

mahmutdemirdas

Üye
Kayıtlı Üye
Merhaba

Bende 2 aydır kemençe çalı(şı)yorum. Şimdi 2 aylık edindiğim bilgileri aktarmaya çalışayım. Burada tabikide gerçekten kemençeyi daha iyi çalan arkadaşlar var şimdiden sürçilihsan ettiysem affola.

Şimdi ben becerebildiğim kolay parçaları hem tek tel hemde çift tel olarak deniyorum.

Bazı parçaların tınısı tek telde daha hoş geliyor.

Bazı parçaların tınısı çift telde daha hoş geliyor.

Bazı parçalarında yarısı özellikle girişi tek tel devamı çift tel çalınca tınısı daha hoş geliyor.

Sende benim yaptığım gibi deneyerek kendinde test edebilirsin veya türkünün orjinalini youtubedan dinleyebilirsin.

Bu arada yeni edindiğim bir bilgiyide aktarayım. Kullandığın kemençe rum kemençesi ise tek çalınıyormuş. Eğer karadeniz kemençesi ise çift tel çalacakmışız.

Dediğim gibi sadece 2 aylık bilgiler bunlar. Yanlışım varsa affola. Forumdan birileride varsa, yanlışlarımı düzeltirse ne alâ.

İyi akşamlar.

mackali61

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Eyvallah çok teşekkür ederim. Rum kemençesi benimki ben de tek tel çalıyodum ama videolarda çift tel çalıyodular gördüklerim dediğin gibi onlar karadeniz kemençesiydi. Tekrardan teşekkür ederim deniycem ben de

Mapavrili53

Üye
Kayıtlı Üye
rum veya karadeniz farketmez rum kemençesi genellikle şarkıdan şarkıya tek tel çalınıyor çünkü sesindeki kemanımsılık daha ortaya çıkıyor senin keyfine kalmış gelevera dersini çal tek tel sonra çift tel çal farkı anlıyacaksın kimi parçalar çift telle daha güzelken kimi parçalar tek telle daha güzel

mackali61

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
rum veya karadeniz farketmez rum kemençesi genellikle şarkıdan şarkıya tek tel çalınıyor çünkü sesindeki kemanımsılık daha ortaya çıkıyor senin keyfine kalmış gelevera dersini çal tek tel sonra çift tel çal farkı anlıyacaksın kimi parçalar çift telle daha güzelken kimi parçalar tek telle daha güzel
Eyvallah sağolasın