Akort Düzeni

mdlgr

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
Akort düzenini bilmediğim bi karadeniz kemençem var. Ödemiş marka teller aldım. Mavi, yeşil ve pembe dipli. Mavi,yeşil, pembe sıralamasıyla taktım.
EAD düzenini denedim ancak ince tel çok gerildi ve D ye inemeden koptu. GDA düzeninde ise kalın tel çok gevşek kaldı. Bu ikisinin arasında bir akort düzeni gerekli sanırım. İnternette epey aradım ancak tüm kaynaklarda ya bir bilene götür ya da deneyerek/kulakla anlaşılır deniliyor. Bunu kendim anlamanın bir yolu yok mu?

Deneyebileceğim akort düzenlerini mümkünse frekanslarıyla birlikte yazabilir misiniz?

Faydalı olur mu bilmiyorum ancak köprüyü can direği denilen parçanın üzerine koydum. Üst eşik köprü arası 34.7 cm. Köprü alt eşik arası 4cm. Alt eşiğin uzunluğu 11cm. Kemençenin toplam boyu 56.4cm. Kapak kalınlığı tahminen 3-4mm.

Siinanucarr61

Üye
Kayıtlı Üye
Sanırım akort düzenlemesini farklı müzik aletlerine göre ayarlamışsın kemençede bildiklerim mi karar sesli kemençe A-E-B Olarak Fa karar sesi A#-F-C , FA# B-F-C# Sol ise C-G-D diye ayarlanıyor böyle devam ediyor. Bunu ayarlabilmek için telefonuna Tunner programını indir ve programda o sesi alana kadar ayar çek fazla da zorlama karar sesini bilmiyorsan telleri koparırsın.

Altai61

Üye
Kayıtlı Üye
Bedava Tuner programı indir telefonuna ama hepsi kemenceye uyumlu değildir ona göre! Sen telefonunun işletim sistemini yaz ona göre sana isim yazarız indirirsin. Mesela ios telefonlarda n-track tuner var onu indirebilirsin ios kullanıyorsan

Altai61

Üye
Kayıtlı Üye
sol kemence cgd ayarlanır benimki sol diyez kemence c#g#d# ye ayarlanıyor bunları dene istersen ince sesli kemençen varsa

FurkanLik

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Aşağıdaki fotoğraf akort düzenleridir. Kemençenin karar sesine göre akort edebilirsin. Tavsiye edebileceğim uygulama ise "N-Track Akort Aleti"Play Store da aratıp indirebilirsin. Kullanımı ise ortadaki beyaz ışık sabit yandığında tel akort olmuş demektir. İyi çalışmalar 😊

IMG-20211123-WA0004.jpg